„Notatnik z niepamięci” – spotkanie liryczno-muzyczne z poezją prof. Piotra Bojarskiego

Piotr Bojarski to nie tylko profesor nauk fizycznych, wykładowca Uniwersytetu Gdańskiego, członek Rady Naukowej NCN, autor i współautor ponad 130 prac naukowych - ale również poeta, którego wiersze ukazały się właśnie nakładem Wydawnictwa UG w tomiku pt. „Notatnik z niepamięci”. 5 lutego o godz. 17.00 w Bibliotece UG odbędzie się spotkanie liryczno-muzyczne z jego poezją, któremu towarzyszyć będzie koncert pianisty Tomasza Krezymona oraz sopranistki lirycznej Kim Ae Ran z Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie.

fot. Mat. prasowe

„Poetyka Bojarskiego ciepła, subtelna jak otulina dla najbardziej drogocennych przeżyć dzieciństwa, młodości, prowokuje do głębszej refleksji nad przemijaniem. Czujna pamięć - piastunka wartości, bez których nasze człowieczeństwo staje się iluzoryczne, jest sercem tej poezji” - napisał prof. Ryszard Horodecki, wybitny naukowiec i poeta, w przedmowie do katalogu wspólnej wystawy obrazów dr hab. inż. Anety Oniszczuk-Jastrząbek, prof. UG i poezji bohatera lutowego spotkania. 

Skąd u naukowca wzięła się potrzeba pisania wierszy? - Wychowałem się w domu, w którym malarstwo, teatr, literatura zawsze były bardzo ważne. Środowisko mojej mamy to byli w dużym stopniu ludzie kultury i sztuki. Jako dziecko spędziłem mnóstwo czasu w pracy u mamy, a było to Muzeum Morskie w Gdańsku. Potem jako nastolatek przebywałem w tak niesamowitym miejscu jakim jest Muzeum Zamkowe w Malborku obcując przy okazji  z niezwykłymi  ludźmi, którzy uwrażliwiali mnie na sztukę - powiedział prof. Piotr Bojarski. 

Fizyk przyznał, że jako dziecko zdradzał też talent sceniczny, także do deklamowania wierszy i wygrał nawet kilka konkursów recytatorskich: - Nic wielkiego, ale był to też jakiś zaczyn zainteresowania poezją. Ze środowiska ojca czerpałem z kolei zainteresowania naukami ścisłymi. Potem w sposób naturalny z tego zaczęła wynikać bardziej świadoma chęć do pisania zwięzłych, precyzyjnych, krótkich form, które przybierały z czasem formę wierszy. Równocześnie bardzo dużo czytałem, szczególnie dwudziestowiecznej poezji. Chyba tak to się wszystko zaczęło. A potem poezja jako jedna z kilku moich pozazawodowych pasji powoli się rozwijała, odchodziła i wracała, zależnie od tego, co przynosiło życie - wyjaśniał. 

Spotkanie uświetni koncert pianisty Tomasza Krezymona oraz sopranistki lirycznej Kim Ae Ran z Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Poprowadzi je Jakub Sopyło - student dziennikarstwa i komunikacji społecznej UG, pomysłodawca i organizator cyklicznych slamów poetyckich w Bibliotece Uniwersytetu Gdańskiego.

W trakcie wydarzenia będzie można nabyć tomik. Poniżej publikujemy dwa wiersze prof. Piotra Bojarskiego i zachęcamy do uczestnictwa w spotkaniu.


Na drugą stronę 

Spośród mostów

Najbardziej wzrusza ten

Co poległ przedwcześnie

Rdzewieją na nim patriotyczne wiersze

Harcerskie zbiórki

I szczere wyznania

Raz do roku

Ktoś zniczem otwiera

Wspomnienia zarosłe ciszą

Nad raną betonu

Wracamy skąd przyszliśmy          

W ustach ściskamy umarłe modlitwy

Na ścianach dojrzewają obrazy

Drugiej strony mostu.


Niepamięć 

A w Pompejach zwyczajne życie

Walczymy na telefony

Ciut lepsze ujęcie za odrobinę szermierki

Chwytamy obrazy ocalałych

Murów które nie chronią

Schodów poległych w pół drogi

Spragnionych treści naczyń 

Ale jak uchwycić stosy rozsypanych imion

Dłonie zaklęte w kamieniu

Pośpiech zastygły w uprzątniętych popiołach

Pamięć rzeczy bliska i żywa

Pamięć życia ulotna i mglista

Tyle o nas pamięci

Ile waży nasz cień

Po zachodzie słońca.


Piotr Bojarski - profesor nauk fizycznych, kierownik Zakładu Biomateriałów i Fizyki Medycznej na Wydziale Matematyki, Fizyki i Informatyki Uniwersytetu Gdańskiego. Autor i współautor ponad 130 prac naukowych opublikowanych w czasopismach o międzynarodowym zasięgu. Jego zainteresowania badawcze mają charakter interdyscyplinarny - obejmują fizykę i biofizykę molekularną, organiczne i hybrydowe materiały optyczne, biomateriały, a także zastosowania metod fizycznych w kryminalistyce i fizyce medycznej.

oprac. UA / CKiP

Pokaż rejestr zmian

Data publikacji: poniedziałek, 2. luty 2026 - 10:50; osoba wprowadzająca: Anna Malcer-Zakrzacka Ostatnia zmiana: poniedziałek, 2. luty 2026 - 10:50; osoba wprowadzająca: Anna Malcer-Zakrzacka